Zakup kina domowego – na co zwracać uwagę?

Zakup kina domowego – na co zwracać uwagę?

2015-02-24 / Tagi:

Odpowiednie kino domowe zapewni domownikom takie same wrażenia, jak prawdziwe kino oraz możliwość urządzania prywatnych seansów! Jakie parametry powinno spełniać i czym się kierować przy zakupie?

Jakość kosztuje

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że za jakość trzeba słono zapłacić. Kino domowe można kupić za niewielkie pieniądze, ale dźwięk będzie pozostawiał wiele do życzenia, brzmiąc bardziej jak głos znany z telewizora, niż wspaniałe, mocne, kinowe efekty. Jednak te najdroższe modele kina domowego kosztują tyle, co mały, nowy samochód!

Płaci się również za odpowiedni wygląd – kina domowe są bowiem wykonywane bardzo starannie, w różnych kolorach i z różnych materiałów. Im nowocześniejszy i efektowniejszy design, tym wyższa cena.

 

Budowa kina domowego

Kino domowe składa się z:

  • odtwarzacza DVD,
  • głośników,
  • ekranu,
  • amplitunera.

Wszystkie te elementy są niezmiernie ważne dla właściwego odtwarzania dźwięków i obrazów. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka, istotnych spraw:

1. Z odtwarzacza powinien płynąć dźwięk przestrzenny, wielokanałowy (surround). Musimy skontrolować jego czystość oraz upewnić się, że odtwarzacz posiada funkcję korekcji błędów.

2. Upewnijmy się, czy wybrane przez nas kino domowe posiada odpowiednią ilość głośników. Najlepiej, by było ich pięć – wówczas możemy rozlokować je w pomieszczeniu, uzyskując przestrzenny dźwięk. Ważną częścią składową jest również subwoofer, odpowiedzialny za emisję niskich tonów.

3. Zamiast zwykłego ekranu, możemy zdecydować się na zakup specjalnego projektora multimedialnego – gwarantuje on fantastyczny obraz! Można także skorzystać z wyświetlacza plazmowego albo telewizora plazmowego. Ekrany nie powinny mieć jednak mniej, niż 28 cali i posiadać duże kąty patrzenia.

4. Wspomniany amplituner to po prostu wzmacniacz z tunerem. Zwróćmy uwagę, czy jego moc zgodna jest z mocą głośników. Należy tu jednak wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, do którego zamierzamy wstawić kino domowe. Niewielkie pomieszczenia nie wymagają amplitunera o dużej mocy – w przypadku znacznie większych powinna ona oscylować około 100 W.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze