Jak wybrać dobre słuchawki?

Jak wybrać dobre słuchawki?

2015-02-24 / Tagi:

Słuchawki nie tylko odcinają nas od odgłosów świata zewnętrznego, ale i zapewniają komfort osobom postronnym, izolując je od przeznaczonych tylko dla nas dźwięków.

W dobie smartfonów i odtwarzaczy mp3 muzyka towarzyszy nam na każdym kroku. I nie tylko muzyka - podczas ćwiczeń sportowych, pracy przy komputerze czy w podróży często wykorzystujemy przenośne i stacjonarne źródła dźwięku do słuchania audiobooków, nauki języków czy rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych. Decydując się na zakup słuchawek, powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy i w jakich okolicznościach chcemy ich używać.


W zależności od przeznaczenia, słuchawki możemy podzielić na cztery podstawowe kategorie:

1. Douszne. Wprawdzie nie zapewniają jakości dźwięku na najwyższym poziomie, ale ich niewielkie rozmiary doskonale predestynują je do używania podczas spaceru, joggingu czy w podróży. Wkładane są do środka małżowiny usznej i obecnie wygrywają pod względem popularności w kategorii słuchawek mobilnych.

2. Nauszne. Bardzo popularne w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, nie są tak wygodne jak douszne, ale zapewniają nieco lepszy odbiór dźwięku. Najnowszym rozwiązaniem jest brak charakterystycznego pałąka, który zastąpiony został specjalnymi klipami, pozwalającymi "montować" je na uszach.

3. Multimedialne. Mają wbudowany mikrofon, dzięki czemu sprawdzają się przy grach komputerowych w trybie multiplayer czy jako urządzenie do rozmów przez komunikatory internetowe. Mogą służyć także jako zestaw do prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem.

4. Słuchawki audiofilskie lub tzw. DJ'skie. Wybitnie stacjonarny przyrząd, którego funkcją jest nie tylko odizolowanie zewnętrznych dźwięków, ale i odbiór muzyki w jak najwyższym standardzie. W wersji profesjonalnej stosowane przez producentów muzycznych, są nieodłącznym atrybutem każdego prawdziwego melomana. Ich zamknięty system powoduje niższą wentylację ucha, przez co możliwe jest szybsze nastąpienie uczucia fizycznego zmęczenia podczas użytkowania.


Jeśli wiemy już, do czego będziemy wykorzystywać nasz sprzęt, pora przyjrzeć się jego parametrom. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

Pasmo przenoszenia. Czyli zakres dźwięków, podawany w Hertzach. Człowiek przeciętnie odbiera pasmo między 30 a 16000 Hz, większość producentów oferuje przedział 20-20000 Hz, zatem w zupełności wystarczający.

Impedancja. Mierzona w Omach. Im jest wyższa, tym niższy poziom szumów i zakłóceń. Słuchawki o wyższej impedancji przeznaczone są do stacjonarnych zestawów audio. Większość modeli oferuje zadowalający zakres 16-64 Om.

Efektywność. Inaczej głośność. Parametr bardzo indywidualny, zależny od wrażliwości uszu użytkownika. 95 decybeli, jakie proponuje większość zestawów, to już poziom hałasu, ale możliwe są i większe możliwości.

 

Ostatnią decyzją, którą trzeba podjąć, jest wybór słuchawek przewodowych bądź bezprzewodowych. Za wyborem drugiej opcji przemawia wygoda - swoboda ruchów, póki pozostajemy w zasięgu nadajnika, z którym łączą się one drogą radiową lub przez Bluetooth. Minusem jest jednak podatność na zakłócenia, a co za tym idzie pogorszenie jakości dźwięku. Przy zakupie słuchawek przewodowych należy upewnić się, że kabel jest wystarczająco długi, by zapewnić pełen komfort użytkowania.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Od kilku złotych za małe, douszne zestawy nieznanych producentów, do nawet kilkudziesięciu tysięcy przy sprzęcie klasy high-end. Z tego przedziału każdy powinien znaleźć coś dla siebie, biorąc pod uwagę własne oczekiwania i jakość produktu. 

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze