Jak wybrać dobre kolumny głośnikowe?

Jak wybrać dobre kolumny głośnikowe?

2015-03-18 / Tagi:

Wybór kolumn głośnikowych jest istotny, a przy tym trudny – mało jest poradników, które właściwie nakierunkowują kupca. Na co zwrócić uwagę, by kupić sprzęt dobry, a jednocześnie nie przepłacić?

Liczy się cena

Niestety, najlepszy sprzęt jest często poza możliwościami przeciętnych kupców. Mogą oni nabyć rewelacyjne głośniki tylko wówczas, gdy zdecydują się na ich odkupienie od poprzedniego użytkownika (sprzęt używany jest często nawet cztery, pięć razy tańszy). Wiadomo jednak, że większość ceni sobie produkty nowe, zatem trzeba się liczyć z tym, że głośniki elektrostatyczne, czy kolumny z głośnikami full-range będą dla naszych kieszeni niedostępne.
    
Dobre kolumny można kupić poniżej granicy tysiąca złotych – znajdziemy również takie za 300 złotych, jak na przykład najpopularniejszy obecnie model Pioneer CS-3070. Wiele osób decyduje się również zainwestować – bardzo często kupowane są więc także modele o cenie znacznie przewyższającej dwa tysiące.

    
Najważniejsze parametry i funkcje

Na rynku dostępne są następujące rodzaje kolumn głośnikowych:

  • kolumny podłogowe,
  • kolumny podstawkowe,
  • subwoofer,
  • kolumny dwurożne,
  • kolumny trójrożne.

    
Powinniśmy dopasować modele do naszych potrzeb oraz pomieszczenia, w którym będą one ustawione. Nie ma bowiem sensu kupowanie dużych głośników do małych pomieszczeń, a małe w pomieszczeniu wielkich rozmiarów będą po pierwsze wyglądać śmiesznie, a po drugie nie zapewnią odpowiedniego nagłośnienia.
    
Najczęściej wybierane są właśnie kolumny podłogowe, chociaż znacznie mniejsze kolumny podstawkowe również mają grono zagorzałych wielbicieli – można je bowiem zawiesić na ścianie i cieszyć się wspaniałą jakością dźwięku. Szczególnie, gdy zostaną umieszczone na wysokości głowy. Niezmiernie istotny jest również subwoofer – wchodzący w skład każdego kina domowego. Zapewnia on odpowiednią jakość dźwięków o niskich tonach. Jeśli chodzi o podział na kolumny dwurożne oraz trójrożne, użytkownik musi po prostu je wypróbować i sam dokonać wyboru. Różne modele – nawet tego samego producenta – różnią się bowiem jakością dźwięku.
    

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • membrana w głośnikach powinna być sztywna i lekka,
  • pasmo przenoszenia powinno być jak najszersze (najlepszy wybór to kolumny głośnikowe o paśmie od 20 do 20 000 Hz),
  • efektywność (im wyższa wartość, tym jest ona lepsza),
  • moc maksymalna i znamionowa nie mogą być zbyt duże, ponieważ grozi to szybszym uszkodzeniem głośników (najlepsza wartość tej pierwszej to 130 – 350 W, a drugiej 70 – 200 W).

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze