PC czy konsola? – zalety i wady sprzętu do gier

PC czy konsola? – zalety i wady sprzętu do gier

2015-03-18 / Tagi:

To odwieczny dylemat – czy lepiej zdecydować się na kupno popularnego „peceta”, czy solidnej konsoli? Czy istnieją jakieś wskazówki, które mogłyby ułatwić decyzję?

Definicje

PC to skrót od angielskich słów „Personal Computer”, czyli po prostu komputer osobisty, którego przeznaczeniem jest przede wszystkim użytkowanie w domu oraz w biurze i którego kilka typów (przenośnych) można ze sobą zabierać udając się w różne miejsca. Do komputerów tego typu należą więc między innymi: stacja robocza, desktop, notebook, laptop, netbook, tablet oraz palmtop.
    
A konsole? One również dzielą się na stacjonarne i przenośne. Konsole są nieco prostszymi komputerami, przeznaczonymi do odtwarzania przy ich pomocy gier komputerowych. Ich wygląd jest ściśle dostosowany do wyspecjalizowanych potrzeb – mają zatem ograniczony interfejs i dostęp do ustawień administracyjnych. Można je z łatwością podłączyć do ekranu (na przykład telewizora) i cieszyć się nieco większą wygodą, niż w przypadku normalnego peceta.

    
Konsola czy PC?

Zwolennicy konsol wskazują na szereg zalet, jakie posiada ów sprzęt:

  • Cena – to niewątpliwa zaleta, ponieważ konsola jest dużo tańsza od normalnego komputera. Można je kupić za kilkaset złotych, a nawet cena wynosząca nieco ponad tysiąc jest ceną od której dopiero zaczynają się „najzwyklejsze” komputery PC – nie mówiąc już o tych bardziej dostosowanych do wysokich wymagań graczy.
  • Wygoda – przenośne konsole można podpiąć do każdego ekranu i cieszyć się grą nawet w towarzystwie kolegów i koleżanek. Jest to dużo wygodniejszy sposób użytkowania, niż w przypadku komputera PC, który (jeśli małych rozmiarów) może nie być odpowiednio dostosowany do wymagań gry, albo też (jeśli jest duży, bądź stacjonarny) może zmuszać użytkownika do niewygodnego siedzenia przed nim.

Zwolennicy komputerów PC również dostrzegają zalety wybranego przez siebie sprzętu:

  • Większa wytrzymałość i dłuższy czas użytkowania – niewątpliwie solidne i droższe pecety będą służyły swym użytkownikom znacznie dłużej, co sprawia, że niejako zwracają się koszty poniesione przy ich zakupie. PC dają się również rozbudowywać za pomocą nowych podzespołów, czego nie można powiedzieć o konsolach. W pewnym momencie konsole po prostu się przedawnią i zabraknie dla nich nowych gier. Wówczas i tak trzeba będzie kupić następny model.
  • Niskie ceny gier – gry na tradycyjne komputery są znacznie tańsze niż na konsole (gry do nich mogą kosztować nawet ponad 200 złotych), zatem można ich kupić o wiele więcej. Na rynku dostępna jest też większa ilość tytułów, wśród których można swobodnie wybierać.

    
Co wybrać? Każdy gracz musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Najbardziej opłacalnym wyborem jest chyba jednak zakup dobrego komputera PC – dostosowanego do wymogów gier komputerowych. To doskonała inwestycja, która szybko się zwróci i która zapewnia możliwość odtwarzania nawet starych gier, a pamiętajmy, że ilość tych nowych wciąż rośnie.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze