Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak wybrać dobre hasło do kont internetowych?

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak wybrać dobre hasło do kont internetowych?

2015-03-18 / Tagi:

Przestrzeń internetowa nie jest już tak bezpiecznym miejscem jak dawniej. Aby ktoś nie włamał się do naszych kont, musimy zabezpieczyć je odpowiednio silnymi hasłami – podpowiadamy jak to zrobić.

Unikalność = skuteczność

Hasła zabezpieczają obecnie nasze konta internetowe nie tylko na tak podstawowych stronach jak portale społecznościowe, czy poczta e-mailowa. Nikt nie chciałby, aby ktoś włamał się na jego profil i narobił szkód, czy też uzyskał dostęp do skrzynki. Jednak istnieje i większe niebezpieczeństwo – któż nie ma teraz możliwości korzystania z internetowych usług bankowych? Tam nieproszeni goście mogliby dokonać jeszcze gorszych szkód!

Wszyscy użytkownicy muszą pamiętać, że potencjalnych hakerów oddziela od treści naszych kont zwykle jedynie nazwa użytkownika oraz właśnie hasło! Nazwę, bądź adres mailowy można zdobyć z łatwością – sami przecież często go podajemy, gdy chcemy aby ktoś nas odszukał albo coś nam wysłał. Hasło jest więc najmocniejszą granicą – nie do przebycia, jeśli umiemy odpowiednio je wybrać!

Najważniejsza jest unikalność tworzonego hasła – musi być ono wręcz niemożliwe do odgadnięcia dla osób postronnych! Nie powinniśmy jednocześnie wszędzie używać tego samego hasła (chyba nie chcemy, żeby ktoś miał dostęp do WSZYSTKICH naszych kont!), ani wybierać na hasło czegoś zbyt oczywistego – na przykład daty urodzenia. Hasło musi być spersonalizowane, ale nie może zawierać zbyt łatwych do odgadnięcia kombinacji cyfr lub liter.

 

Długie hasło = mocne hasło

Należy zastosować najdłuższą kombinację cyfr, jaką się da i jaką jesteśmy w stanie zapamiętać. Każdy dodatkowy znak tworzy kolejne możliwości wyglądu hasła dla potencjalnych cyberprzestępców. Dłuższych haseł często nie będzie im się chciało łamać, a przede wszystkim – zwykle i tak im się to nie uda.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • najlepiej by było, gdyby hasło zostało przez nas dobrze zapamiętane i nie było potrzeby jego zapisywania. Jeśli jednak musimy to zrobić nie należy ABSOLUTNIE nosić ze sobą hasła, a już bezapelacyjnie nie w portfelu wraz z kartą do bankomatu,
  • często należy zmieniać hasło i nie tworzyć haseł według jakiegoś schematu (logikę łatwiej jest rozszyfrować),
  • nie powinno się używać fraz słownikowych, imion ani popularnych nazw,
  • powinno się używać całego dostępnego zestawu znaków (cyfry, znaki interpunkcyjne),
  • nie należy zaczynać hasła od pierwszych liter alfabetu, ponieważ przy łamaniu kombinacje są sprawdzane po kolei.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze