Jak wybrać odpowiedni hosting?

Jak wybrać odpowiedni hosting?

2015-03-18 / Tagi:

Hosting jest udostępnianiem przez dostawcę Internetu swojej przestrzeni na serwerze. To niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Ofert jest wiele – jak wybrać dobrze?

Czym jest serwer hostingowy?

Aby strona internetowa mogła działać poprawnie, musi być obsługiwana przez serwer – inaczej nie będzie się wczytywać użytkownikom. Hosting polega na zarezerwowaniu pewnej przestrzeni dyskowej oraz maksymalnej ilości danych, jakie mogą zostać przesłane przez łącza internetowe danej serwerowni. Związany jest również z maksymalnym jej obciążeniem – to znaczy maksymalną ilością osób, które postanawiają na daną stronę wejść jednocześnie. Wielu usługodawców oferuje udostępnianie serwera hostingowego bez żadnej dodatkowej opłaty. Inni jednak wymagają uiszczania opłat.

 

Hosting darmowy czy płatny?

Ceny hostingu są różne – mogą dochodzić do kilkuset złotych rocznie, a mogą nie kosztować usługobiorcę ani grosza. Skąd się bierze ta różnica?

Do darmowego hostingu należy podchodzić bardzo ostrożnie – w jego przypadku konkretna strona internetowa może się w ogóle nie wczytywać albo ładować zbyt długo dla potencjalnych użytkowników. Raczej nie przyniesie jej to popularności – może jedynie sprawić, że internauci nie będą jej odwiedzać. Szczególnie irytujące mogą być dla nich również reklamy, które na takich serwerach pojawiają się non stop. Posiadają również ograniczenia związane z maksymalnym miesięcznym transferem oraz często pozwalają na dostęp do strony zbyt wielkiej ilości osób jednocześnie.

Za hosting nie powinniśmy jednak płacić więcej, niż około 500 złotych rocznie – droższe oferty najczęściej niczym nie różnią się od tych oscylujących właśnie wokół tej ceny. Firmy hostingowe zwykle pozwalają na bezpłatne przetestowanie oferowanych przez siebie usług w ograniczonym czasie. W ten sposób możemy zapoznać się z ich oferta, nim przystąpimy do umowy.

O czym jeszcze pamiętać? Zwróćmy uwagę na oferowany transfer (powinien on wynosić około 30/40GB) oraz limit przestrzeni dyskowej. Strona powinna wyłączyć się, gdy limity zostaną osiągnięte (podobny zapis powinien być w umowie), jednak jednocześnie powinny one być na tyle wysokie, by nie było to konieczne.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze