Drony - rodzaje, modele, ceny

Drony - rodzaje, modele, ceny

2015-03-25 / Tagi:

Jeszcze niedawno można było przeczytać o nich tylko w artykułach poświęconych technologiom wojskowym. Dziś właścicielem drona może być każdy, kupując go czy też konstruując samodzielnie.

Z definicji jest to bezzałogowa, zdalnie sterowana maszyna latająca. Od zwykłych zabawek modelarskich różni drony możliwość programowania trasy przelotu lub obsługa ich z poziomu komputera. Dodatkowo zainstalowana kamera umożliwia operatorowi "widzenie" trasy i kierowanie urządzeniem w dalszym zasięgu.

Drony mają pełną dowolność kształtów i rozmiarów. Niektóre przypominają samoloty, inne pojazdy rodem z filmów SF, mają po jeden lub kilka silników. Pierwszym celem ich zastosowań było filmowanie naziemnych obiektów na użytek wojska podczas misji w Afganistanie i Iraku. Obecnie coraz częściej używane są do robienia zdjęć z wysokości i kręcenia filmów w okolicznościach cywilnych, a ich możliwości zdają się nie mieć granic - od czysto rozrywkowych, przez reklamę i badania geograficzne, po wyszukiwanie zaginionych w warunkach utrudniających dostęp ekip ratunkowych. Testuje się ich przydatność jako prewencyjnego urządzenia rejestrującego np. przebieg zamieszek czy monitorującego bezpieczeństwo bez użycia sił policyjnych. Większe maszyny mogą opryskiwać pola, a nawet być używane w celach dostawczych, choć póki co ma to głównie działanie marketingowe.

W Polsce na posiadanie drona nie są wymagane żadne zezwolenia czy uprawnienia. Nie można jednak wznosić ich na wysokość większą niż 50 m, gdyż wtedy kwalifikowane są jako statki powietrzne i wymagają zgłoszenia planu lotu.

Ceny maszyn zaczynają się od kilkuset złotych. W przedziale 200-400 zł na aukcjach internetowych dostępne są Quadrocoptery, do których można dokupić miniaturową kamerę rejestrującą. Nie można nimi odlecieć poza zasięg wzroku, są to w zasadzie zabawkowe modele o oryginalnym wyglądzie.

W cenie 800 zł można kupić model Hubsan H107D, posiadający opcję transmisji obrazu na żywo. Można więc na bieżąco obserwować trasę jego lotu.

Jednym z najpopularniejszych jest Parrot AR.Drone 2.0. Kosztuje ok. 1300-1500 złotych, umożliwia sterowanie za pomocą tabletu czy smartfonu na podstawie przekazywanej trasy lotu - w tym przypadku naprawdę można poczuć się jak pilot.

Głównym ograniczeniem w tych podstawowych modelach (poza zasięgiem) jest długość lotu. Akumulatory pozwalają na zaledwie kilkanaście minut zabawy, a jeśli producenci oferuję je w wersji mocniejszej (Power Edition umożliwiają ponad 30-minutowy lot), cena wzrasta znacznie powyżej 2000 zł.

Bo wraz ze wzrostem możliwości (przenoszenie cięższych urządzeń, większy zasięg, możliwość dłuższego lotu, programowanie, opcje sterowności, itp.) pojawiają się koszty, których górnej granicy nie sposób określić. Można wydać kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów na sprzęty o parametrach porównywalnych do tych stosowanych w wojsku.

Inną opcją jest zbudowanie drona samodzielnie, co znacznie obniża jego koszty. Np. Techpod w zestawie do złożenia kosztuje tylko 225$ zamiast blisko ośmiuset za wyrób gotowy. W Internecie można znaleźć plany konstrukcyjne wielu modeli, wówczas wystarczy tylko kupić niezbędne części.

Kwestią czasu jest wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących dronów, zwłaszcza tych programowanych na samodzielne trasy. Przypadkowe upadki np. na jezdnię, drobne uszkodzenia, a także kwestie poszanowania prywatności podczas nagrywania i robienia zdjęć - wraz ze spadkiem cen i upowszechnieniem się tego typu urządzeń kontrowersje wokół nich z pewnością zaczną się mnożyć.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze