Czy strona internetowa powinna być wykonana w technologii RWD?

Czy strona internetowa powinna być wykonana w technologii RWD?

2015-03-22 / Tagi:

W ostatnim czasie pojawiają się sygnały, że wyszukiwarka Google będzie promować w wynikach wyszukiwania strony wykonane w technologii RWD (jednak tylko w wynikach wyszukiwania pokazywanych podczas szukania z urządzeń mobilnych). Czy zatem warto inwestować w stronę www przyjazną urządzeniom mobilnym?

Postęp technologiczny sprawił, że wszelkiego typu urządzenia mobilne takie jak telefony komórkowe, smartfony, tablety stały się bardzo powszechne. Towarzyszą nam one każdego dnia, są przydatne, często ułatwiają wiele rozmaitych czynności, więc nic dziwnego, że niektórzy z nas wręcz nie mogą się z nimi rozstać. Jedną z czynności jakie co raz częściej są wykonywane przez nas przy użyciu smartfonów czy tabletów jest przeglądanie stron internetowych. Nie chodzi tutaj o przeglądanie facebook'a poprzez specjalną aplikację, tylko o przeglądanie witryn internetowych poprzez wyszukiwarki zainstalowane na tych urządzeniach.

 

Czy jest się o co bić?

W zależności od grupy docelowej, w której są nasi potencjalni klienci (czy poprostu odwiedzający naszą stronę) ruch na naszej witrynie pochodzący z urządzeń mobilnych może być różny (najczęściej waha się w okolicach 10 - 20 %, lecz w niektórych branżach dochodzi do 30%). Najważniejsze jednak jest to, że stosunek liczby odwiedzin z urządzeń mobilnych do liczby wizyt pochodzących z desktopów (komputerów PC, czy też laptopów) stale się powiększa. Świadczy to o tym, że co raz więcej z nas przegląda strony internetowe, czy też kupuje w sklepach on-line korzystając nie z komputera, lecz ze smartfona czy tableta. Jeśli więc potencjalnie prawie 1/3 odwiedzających naszą strone może ją oglądać na urządzeniu z niewielkim wyświetlaczem warto się tym tematem zainteresować. Wyszukiwarka Google zapowiedziała, że zacznie promować strony przyjazne urządzeniom mobilnym i będzie takim stronom łatwiej uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania dokonanego na urządzeniu przenośnym. Dodatkowo w wyszukiwarce na smartfonach czy tabletach strony RWD mają być oznaczane ikonką "mobile friendly", która ma sugerować wyszukującemu, że jeśli wejdzie na tę stronę to nie powinien miec problemów z jej odczytem na małym ekranie.

 

O co chodzi z RWD?

Kiedy serfujemy po sieci na naszym tablecie lub smartfonie i oglądamy strony na kilkucalowym ekranie (a nie na co najmniej kilkunasto calowym ekranie monitora), to niektóre rzeczy mogą nam to przeglądanie stron utrudniać. Responsive Web Design to technologia, dzięki której strona internetowa dostosowuje swoją szerokość do rozdzielczości wyświetlacza urządzenia na jakim jest właśnie przeglądana. W praktyce daje to tyle, że treści na stronie są czytelne a wszelkie odnośniki mają odpowiednią wielkość i są między nimi zachowane takie odległosci, abyśmy swobodnie mogli na nie nacisnąc palcem na dotykowym ekranie. Przeglądanie strony jest ułatione również dzięki temu, że strona RWD nie będzie "rozjechana" i jedyny kierunek przesuwania strony to góra - dół (a nie również prawo - lewo). Przykłady stron wykonanych w technologii RWD można zobaczyć >>tutaj<<.

 

Co osiągniesz stosując RWD na swojej stronie?

Abstrahując od tego co sugerują pracownicy firmy Google (wyszukiwarka Google generuje na poslkim rynku najwięcej wyszukiwań) pamiętajmy o tym, że od tego czy nasza witryna internetowa jest użyteczna dla użytkowników zależy, to czy pozostaną oni na niej dłużej i czy wykonają jakieś interakcje (odwiedzający zapisze się na newsletter, kupi produkt, zapyta o usługę itp). Jeśli strona nie będzie przystosowana do oglądania na ekranie o niewielkiej rodzielczosći to zapewne będzie również nieczytelna, a osoba, która na niej przebywa nie będzie mogła się po niej swobodnie porzuszać i szybko z niej ucieknie. Usability czyli użyteczność dla odwiedzającego stronę internetową to istotny czynnik wpływający na współczynnik konwersji, a więc zdecydowanie warto o niego zadbać.

Jeśli ten artykuł przekonał Cię, że warto zainwestowac w stronę wykonaną w RWD zapraszam do agencji Łebsajt, która tworzy strony przyjazne urządzeniom mobilnym.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Zobacz też