Jak sprawdzić szybkość internetu?

Jak sprawdzić szybkość internetu?

2015-04-28 / Tagi:

Szerokopasmowy Internet to w dzisiejszych czasach niemal standard, oferowany przez wszystkich dostawców usług telekomunikacyjnych. Zdarza się jednak, że sieć wyraźnie spowalnia. Jak sprawdzić tego przyczynę?

Powolne otwieranie się stron, długie ściąganie plików, zacinanie obrazu i dźwięku podczas oglądania on-line - chyba każdy użytkownik Internetu spotkał się z takimi objawami. Powody mogą być różne - czasem jest to nadmierne obciążenie serwerów, wynikające ze wzmożonego zainteresowania i dużej ilości jednoczesnych odwiedzin lub po prostu niewiedza abonentów, którzy podpisując umowę nie potrafią odróżnić kilobajtów od kilobitów. Bywa jednak, że wina leży po stronie dostawcy Internetu i dzięki kilku licznikom można to łatwo sprawdzić.

Przede wszystkim, żeby pomiar był jak najdokładniejszy, należy powyłączać wszystkie programy korzystające z Internetu (w tym komunikatory), a następnie wejść na którąś z poniższych stron.

 

1. SpeedTest.net

Najpopularniejszy tester prędkości przesyłu danych. Pozwala sprawdzić parametry pobierania i wysyłania, gdyż obie te czynności mają wpływ na efektywność transferu. Dzięki wyborowi serwera docelowego można sprawdzić różnice szybkości w połączeniach z różnymi lokacjami. W opcji PingTest dodatkowo zweryfikować można jakość przepływu, czyli kompletność przesyłanych pakietów.

2. Speed.io

Usługa sprawdza pobieranie, wysyłanie i jakość transmisji, podając przy okazji ilość połączeń oraz czas przesyłu informacji.

3. Numion.com

Do niedawna była najczęściej wykorzystywanym testerem. Kompleksowy raport użytkownik otrzymuje po zaledwie kilkunastu sekundach, a oprócz niego ma do dyspozycji kalkulatory pozwalające na przeliczanie różnych jednostek.

 

Wymienione powyżej narzędzia są bardzo przydatne w momencie, kiedy zauważalny jest problem z Internetem i nie można określić czy wina leży po stronie serwera czy dostawcy usług. Mimo niewielkich rozbieżności większość testów daje wyniki zbliżone do rzeczywistych, co pozwala użytkownikowi zweryfikować przyczynę niedogodności.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze