Jak dbać o monitor LCD?

Jak dbać o monitor LCD?

2015-08-06 / Tagi:

Idealna geometria obrazu, doskonała jasność i mniejsze męczenie oczu - monitory LCD mają mnóstwo zalet. Są jednak delikatne - jak odpowiednio o nie dbać?

O monitorach LCD

Monitory – czyli sprzęty służące do natychmiastowej wizualizacji wszystkich czynności wykonywanych na komputerze – w wersji LCD zostały po raz pierwszy wykonane w 1972 roku, przy czym pierwszy ekran LCD o przekątnej wynoszącej 10 cali, który później był używany przy tworzeniu laptopów, został zaprezentowany przez firmę Hitachi – na wystawie Funkausstellung w Berlinie, w roku 1989. Pierwsze telewizory z tego typu ekranami weszły na rynek w 1999 roku i od tego czasu były systematycznie udoskonalane.
    
Nazwa – LCD – pochodzi od słów "Liquid Crystal Display", doskonale określających sposób ich budowy – wyświetlacze te są ciekłokrystaliczne, a ich działanie opiera się na zmianie polaryzacji światła.

    
Jak dbać o monitor LCD?
    
Monitory tego typu gwarantują znacznie lepszą jakość obrazu, niż w przypadku innych monitorów. Jednak zazwyczaj dzieje się tak, że to co dobre, jest też o wiele bardziej delikatne – ekrany LCD wymagają zatem odpowiedniej opieki.

Trudne jest utrzymanie takiego monitora w czystości, ponieważ widoczny jest na nim każdy niepotrzebny paproch i pyłek. Ścierając je, musimy jednak pamiętać o użyciu delikatnych szmatek – wybierajmy te wilgotne, przeznaczone specjalnie do ich czyszczenia. Można też użyć zwykłej, suchej szmatki, jednak musi być ona odpowiednio miękka! Twardy, ostry materiał może uszkodzić ekran. Porysować go mogą nawet papierowe ręczniki.

Istnieją specjalne pianki i spraye do mycia tego typu monitorów. Nie wolno ich spryskiwać zwykłym płynem do szyb albo innymi specyfikami czyszczącymi, które nie zostały przygotowane specjalnie do pielęgnacji LCD. Narażamy się wówczas na pozostawienie na monitorze nieestetycznym smug, które uniemożliwią poprawną pracę wyświetlacza.

Ekran najlepiej czyścić wówczas, gdy jest wyłączony - wtedy widzimy wszystkie plamy i drobinki kurzu, które na nim osiadły. Zbyt mocne przyciskanie ściereczki do monitora nie jest wskazane - nawet, gdy plama jest uporczywa. W ten sposób możemy nieodwracalnie uszkodzić ekran - może dojść nawet do wypalenia pikseli. Lepiej przecierać całość bardzo delikatnie.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze