Ramki cyfrowe - jaką kupić?

Ramki cyfrowe - jaką kupić?

2015-11-11 / Tagi:

To świetny gadżet dla miłośników fotografii i nowych technologii. Pozwala na przechowywanie wielu fotografii w jednym miejscu i ich szybką zmianę w zależności od dnia czy nastroju. Może służyć również jako budzik lub kalendarz!

Na co zwrócić uwagę przed zakupem ramki cyfrowej? Podstawowym elementem jest ekran i jego parametry – to od wyświetlacza zależy, jak będą prezentować się nasze zdjęcia. Wielkość ramki powinna być dopasowana do miejsca, w którym będzie ustawiona: jeśli planujemy umieścić ją w dużym salonie, możemy zdecydować się na model nawet o 32 calach. Najmniejsze ramki mają 1,1 cala i służą jako urządzenia przenośne. Natomiast najpopularniejszym rozmiarem jest 7 cali – to wielkość idealna do postawienia na biurku czy półce. Warto zastanowić się też nad formatem obrazu, który powinien być dostosowany do możliwości aparatu (najczęściej - 4:3). Niektóre ramki obsługują również format panoramiczny (16:9). Dobrym rozwiązaniem może być model uniwersalny, obsługujący oba wymiary.

Aby zapewnić najlepszą jakość obrazu, zwróćmy uwagę na jasność i kontrast. W przypadku pierwszego parametru obowiązuje zasada: im większa jasność, tym lepszy wygląd zdjęć w nasłonecznionym pomieszczeniu. Niektóre ramki posiadają również funkcję charakterystyczną dla ekranów smartfonów, pozwalającą na dopasowanie jasności do warunków zewnętrznych. Z kolei najlepszy kontrast zapewniają modele o współczynniku 600:1, gwarantującym zbalansowany obraz i wyraziste kolory. Istotna jest również ilość pamięci: wewnętrznej (128 MB -2 GB) lub zewnętrznej. Osobom, które nie zamierzają magazynować dużej ilości plików, z pewnością wystarczy pamięć wbudowana. W innym przypadku należy sprawdzić, jaki typ karty pamięci obsługuje wybrany model ramki.

Poza parametrami technicznymi zwróćmy uwagę na kilka dodatkowych, równie ważnych czynników. Należy do nich sposób prezentacji zdjęć (podział na albumy i pojedyncze obrazy, zmiana czasu prezentowania slajdu, efekty przejścia), obsługiwane formaty plików, zasilanie (sieciowe lub bezprzewodowe)  oraz sposób mocowania (możliwość powieszenia ramki na ścianie). Dopiero po rozważeniu wszystkich tych cech wybierzmy model, który w największych stopniu spełni nasze oczekiwania.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Komentarze