Badanie rynku z wykorzystaniem nowych technologii

Badanie rynku z wykorzystaniem nowych technologii

2016-05-26 / Tagi:

Badania rynkowe to przede wszystkim zbieranie informacji na temat tego, co lubią konsumenci. Tematyka jest obszerna, dlatego każda branża działa w zupełnie inny sposób.

Przede wszystkim badania wykonywane są po to, aby móc dokładnie dostosować swoje rozwiązania do potrzeb klientów. Jest to zadanie bardzo trudne, ponieważ zmieniają się one nieustannie. Jednak firmy mają coraz ciekawsze pomysły na to, jak otrzymać informacje od klientów i ulepszyć swoje usługi czy towary. Dzięki temu można również wpłynąć na przedwczesne sondaże, choćby dotyczące biznesów czy polityki, a także sprawdzić tendencje, jakie się w danym momencie kształtują. Można również tym samym zobaczyć jak działa konkurencja i wymyślić własne strategie. Cała akcja trwa tak długo, aż nie dojdzie do skutku, dlatego badania rynkowe muszą być idealnie dopasowane. Należy znać dany obszar działania, klientów, a także sytuację gospodarczą czy polityczną. Kolejnym walorem jest profesjonalizm działania, ponieważ badania te wykonywane są przez firmy marketingowe.

 

Koszty badań rynkowych

Badania rynkowe, które są wykonywane cyklicznie są o wiele tańsze, ponieważ działanie jest ciągłe. Na to, jakie koszty to będą, wpływ ma również to, jaka firma wykonuje badania, jak są one zaawansowane, a także do kogo trzeba dotrzeć. Jeśli zleca się je firmom marketingowym, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Posiadają oni techniczne i profesjonalne narzędzia do badania opinii publicznej, dlatego koszty mogą sięgać kilku tysięcy złotych. Dochodzą do tego wynagrodzenia pracowników linii call center, których także jest dużo. Jeśli akcja jest ogólnopolska, wówczas wydatki są większe, ponieważ trzeba dokonać również zestawienia, a także opisać wnioski z dokonanych działań. Natomiast sam fakt wykonywania połączeń telefonicznych jest stosunkowo tani. Usługi te mogą wykonywać również same firmy i wtedy te koszty zmniejszają się o połowę. Ogólnie rzecz biorąc wynoszą one przynajmniej kilka tysięcy złotych na akcję zdobywania konkretnych informacji gospodarczych.

 

Kto może zlecić badania rynkowe

Badania rynkowe szczególnie wykonywane telefonicznie zlecają specjalne firmy, które są wynajmowane do tego celu. Mogą to być firmy zewnętrzne, ale również takie, które posiadają szeroką wiedzę na temat opinii publicznej. Bardzo często firmy marketingowe otrzymują takie zlecenia, a także jednostki powiązane z działaniami państwowymi, często nawet politycznymi. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co to za akcja, jakich badań dotyczy i także w jak szybki sposób ma być wykonana. Jeśli jest ona wagi państwowej, wówczas i sam prezydent państwa może to zlecić, a wyniki są gotowe już po kilku dniach. Media także mogą włączać się w takie akcje, szczególnie jeśli chodzi o zdobycie informacji na temat wiedzy medycznej społeczeństwa, czy też innej tematycznej. Wiele organizacji pozarządowych także ma możliwości, aby zrobić badania rynkowe i dzięki temu szybko wyniki dostają się do telewizji, prasy czy internetu. Często osoby z zewnątrz przekazują wyniki zupełnie niezależne i wtedy widać efekt całej pracy.

 

Sposoby zdobywania informacji

Najbardziej znanym sposobem zdobywania informacji jest przekaz telefoniczny. Obecnie większość ludzi posiada telefony komórkowe, ale też i stacjonarne. Jeśli operator zezwoli, wówczas firmy badające rynek mogą zadzwonić do anonimowej osoby z propozycją wypełnienia ankiety. Wszystko musi odbywać się według określonych zasad, a także za zgodą klienta. Oprócz rozmowy telefonicznej, można wykorzystać do tego celu media. Najwięcej ankiet można zobaczyć w internecie, ponieważ pojawiają się na różnych stronach. Dotyczą one tematyki rozrywkowej, politycznej, medycznej czy motoryzacyjnej. Wypełnienie takiej ankiety zajmuje kilka minut, a wyniki firma od razu otrzymuje i może je zaopiniować. Sposoby, w jaki firma dotrze do klientów, zależy od celu jaki ma badanie rynku, ponieważ im szerszy zasięg, tym więcej metod może być wykorzystywanych. Niektóre mogą się ze sobą łączyć, a także mogą to być ankiety również dla obcokrajowców. Wszystko musi być bardzo proste, tak aby ludzie z łatwością odpowiadali na pytania i wiedzieli w jakim celu się to wykonuje.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+