Jakiego drona kupić?

Jakiego drona kupić?

2017-01-18 / Tagi:

Przedstawiamy poniżej różne rodzaje dronów, różniące się między sobą zastosowaniem oraz przeznaczeniem. Będą nas interesowały m.in. drony sportowe oraz te służące do podczepiania profesjonalnych kamer filmowych.

Słowo wstępu

Ze względu na dużą liczbę pojawiających się na rynków dronów chciałbym omówić ich przeznaczenie i zastosowanie. Na wstępie powinniśmy zająć się samym nazewnictwem, które skłania do skojarzeń związanych z zastosowaniami wojskowymi. Niestety przyjęło się tak, że popularne wielowirnikowce nazywamy dronami. Ażeby zachować jakiś wspólny mianownik z innymi materiałami w sieci, sam też pozostanę przy tym błędnym nazewnictwie.

Zastosowanie dronów:

  • drony sportowe – wyścigi dronów, wyścigi FPV,
  • wideofilmowanie z powietrza,
  • fotografia z drona,
  • monitoring terenu,
  • audyty budynków w podczerwieni,
  • wykonywanie map, ortofotomap oraz od niedawna: trójwymiarowe mapy terenu, drony geodezyjne.

 

Rodzaje dronów

Drony sportowe to najczęściej drony klasy 250, czyli takie, w których przekątna między osiami silników wynosi 250mm. Charakteryzuje je bardzo lekka węglowa konstrukcja oraz duży zapas mocy, kilkukrotnie przewyższający masę drona. Wyścigi odbywają się czwórkami. Celem uczestników jest pokonać jak najszybciej wyznaczoną trasę, nie omijając żadnej bramki.

Drony do filmowania z powietrza to już trochę większe konstrukcje, w których przekątna między osiami sięga pół metra albo i więcej, górnej granicy oczywiście nie ma. Najważniejszą rzeczą przy wideofilmowaniu jest stabilny obraz, dlatego jednym z głównych i najważniejszych elementów drona do kręcenia jest Gimbal stabilizujący kamerę. To właśnie dzięki temu urządzeniu filmy z drona są takie magiczne. Dzięki rozwojowi techniki kamery o jakości kinowej stają się coraz mniejsze, co umożliwia produkowanie mniejszych i bardziej podręcznych multirotorów. Dzięki postępowi jesteśmy w stanie rejestrować 4k w jakości RAW. Jest to też świetne narzędzie do tworzenia prezentacji w rodzaju spacerów wirtualnych. Uwaga: tymi dronami mogą latać już tylko licencjonowani operatorzy dronów UAVO!

Drony wykorzystywane do świadczenia usług fotograficznych mają już większe gabaryty. W ich przypadku o wiele trudniej jest operatorowi uzyskać podgląd na żywo. W internecie można znaleźć wiele rozwiązań tego problemu: od kamer o podobnej ogniskowej zamontowanej obok począwszy, a na kamerach podczepianych do wizjera aparatu skończywszy. Należy się też zaopatrzyć w aparaturę RC o większej ilości wolnych kanałów do ustawiania ostrości czy wyzwalania migawki. Wykonanie zdjęcia, o którym będzie można powiedzieć, że jest dobrej jakości fotografią lotniczą, wymaga czasu. A czas w powietrzu zapewniają nam baterie. Musimy więc zaopatrzyć się w dużą ilość akumulatorów i odpowiednich cyfrowych ładowarek do pakietów LiPo. Ten sam rodzaj dronów wykorzystujemy do wykonywania zdjęć panoramicznych oraz tych robionych pod kątem 360 stopni.

W monitoringu znajdują zastosowanie tzw. motoszybowce, które o wiele dłużej pozostają w powietrzu dzięki sile nośnej skrzydeł. Wszystko zależy od wielkości terenu, który ma być monitorowany. Drony do filmowania również zdadzą egzamin.

Wykonywanie audytów termicznych to stosunkowo nowa sprawa. Ze względu na uniwersalność do filmowania wykorzystuje się wielowirnikowce, ale jednocześnie stosuje się specjalne, bardzo drogie kamery IR. W efekcie uzyskujemy wielokolorowe zdjęcie np. dachu budynku, na którym cieplejsze barwy wykazują błędy budowlane i ulatnianie się ciepła z budynku.

Drony do tworzenia map, podobnie jak drony do monitorowania, często muszą długo przebywać w powietrzu. Charakteryzują się tym, że łatwiej się nimi steruje. Dlatego świetną platformą w tym wypadku okazało się tzw. latające skrzydło. Obsługa takiego drona jest bardzo prosta i polega na zaznaczeniu interesującego nas obszaru na mapie komputera, a następnie na wypuszczeniu drona. Do wykonania mapy potrzebujemy dużej liczby zdjęć wykonanych pod różnymi kątami. Trajektoria lotu drona do tworzenia map przypomina kratkę, obiektyw wykonuje co chwilę jedno zdjęcie. Po wylądowaniu zgrywamy materiał na osobny nośnik, a następnie posyłamy drona z nową baterią na kolejny obszar.

 

Czy wiesz już, jakiego drona ty potrzebujesz? Pamiętaj, że aby latać urządzeniami o masie większej niż 600g (charakterystycznej dla dronów sportowych), potrzebne jest odbycie specjalnego szkolenia oraz zdanie egzaminu na licencję operatora bezzałogowych statków powietrznych.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Zobacz też

Komentarze