Typy baterii, które powinieneś znać

Typy baterii, które powinieneś znać

2017-01-24 / Tagi:

Wynalezienie baterii zrewolucjonizowało rynek sprzętu elektronicznego. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez stałego dostępu do telefonu czy laptopa w każdym miejscu.

Baterie w znaczący sposób wpływają na naszą codzienność, bo przecież komu chciałoby się w 2017 roku wstawać, żeby zmienić kanał w telewizorze? Dzięki bateriom nasze urządzenia elektryczne nie są uzależnione od gniazdek elektrycznych i możemy z nich korzystać niemal w każdym miejscu.

Wiemy, czym baterie są, i wiemy, że dostarczają energie elektryczną do różnego rodzaju sprzętów domowych, zabawek czy urządzeń. Ale czym różni się jedna bateria od drugiej?

 

Baterie a akumulatory

Na czym polega różnica między baterią a akumulatorem, wie chyba każdy. Ale co tak naprawdę je rozróżnia? Cóż, sercem baterii jest ogniwo (lub ogniwa), które dzielą się na pierwotne – czyli takie, w których mamy do czynienia z nieodwracalną reakcją chemiczną, której skutkiem jest dostarczenie określonej ilości energii elektrycznej, oraz ogniwa wtórne, czyli takie, w których reakcję chemiczną można odwrócić i na nowo korzystać z baterii.

 

Najpopularniejsze rodzaje baterii:

Baterie cynkowo-węglowe; katody ich ogniwa wykonane są z pręta węglowego, otoczonego dwutlenkiem manganu, z kolei anody z cynku. Elektrolitem w tym przypadku jest roztwór chlorku cynku czy też chlorku amonu. To najstarszy rodzaj baterii dostępny w sprzedaży. Z racji swojej niskiej wydajności znajdują zastosowanie w urządzeniach o niskim poborze prądu – w kalkulatorach, pilotach czy radioodbiornikach.

Baterie alkaliczne są lepsze, a przede wszystkim bardziej wydajne niż baterie cynkowo-węglowe. W tym przypadku katodą jest sproszkowany dwutlenek manganu, zaś anodą tlenek cynku. Zastosowano elektrolit w postaci wodorotlenku potasu. Idealnie sprawdzają się w urządzeniach o średnim poborze prądu – jak odtwarzacze CD czy aparaty fotograficzne, a nawet w sprzęcie, który wymaga więcej energii, np. w golarkach elektrycznych czy elektronicznych notesach.

Baterie srebrowe z racji na generowania stałego napięcia wykorzystywane są w urządzeniach wrażliwych na jego zmiany, takich jak choćby zegarki, termometry czy wszelkiego rodzaju gry. W tym przypadku katoda wykonana jest z tlenku srebra, a anoda z cynku. Elektrolitem jest roztwór wodorotlenku potasu.

Baterie rtęciowe, podobnie jak poprzednie, generują względnie stałe napięcie, przez co wykorzystywane są w zegarkach czy w kalkulatorach. Jednak przez obecność niebezpiecznej rtęci na chwilę obecną są niespotykane na rynku. Katoda wykonana jest z rtęci, a anoda z cynku, elektrolitem jest w tym przypadku roztwór wodorotlenku potasu.

Baterie litowo-manganowe charakteryzują się największą wydajnością i dlatego właśnie stosowane są w urządzeniach wymagających niezawodności, takich jak komputery czy pamięć aparatów fotograficznych i kamer. Składają się ze sproszkowanego dwutlenku manganu (katoda), litu (anoda) oraz elektrolitu organicznego.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+