Strony AMP - czym są?

Strony AMP - czym są?

2017-09-26 / Tagi:

Google zdaje sobie sprawę z tego, że coraz więcej użytkowników przegląda strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych. AMP (Accelerated Mobile Pages) może być w przyszłości alternatywą dla stron internetowych RWD. AMP oznacza jeszcze szybsze ładowanie stron mobilnych. Czym są strony AMP?

AMP – co to dokładnie znaczy?

AMP pozwala na szybkie renderowanie stron WWW na urządzeniach mobilnych. Wdrożenie tego standardu umożliwia dopasowanie treści do urządzenia, na którym aktualnie wyświetlania jest strona. Pod uwagę brana jest wielkość ekranu, rozdzielczość oraz inne parametry, które mogą mieć wpływ na szybkość ładowania witryny. Ma to na celu dostosowanie wyświetlanej treści tak, aby użytkownik jak najszybciej miał do niej dostęp.

AMP jest technologią rozwijaną w środowisku open source. Dzięki temu każdy ma do niej dostęp, a webdeveloperzy mogą wprowadzać dowolne modyfikacje.

 

Co składa się na AMP?

W skład technologii AMP wchodzą 3 elementy:

AMP HTML

Prosty kod HTML, który jest serią wskazówek dla podstawowego kodu strony. Zastosowanie kodu AMP HTML pozwala na publikację dotychczas tworzonych treści zgodnie z wymaganiami urządzeń mobilnych.

Biblioteka AMP JS

Biblioteki JavaScript mają ogromny wpływ na szybkość ładowania strony internetowej. AMP JS zarządza wczytywaniem zasobów i daje znaczniki niestandardowe.

AMP CDN

Zadaniem ostatniego elementu jest dostarczanie wszystkich ważnych dokumentów AMP. Pobiera on strony AMP HTML, buforuje je i tym samym automatycznie poprawia wydajność strony. Nie ma jednak obowiązku wdrażania tego elementu, aby witryna działała zgodnie ze standardem AMP.

 

Dlaczego jest to tak ważne?

Obecnie około 50% ludzi na całym świecie przegląda internet przy użyciu urządzeń mobilnych. Aby zapewnić komfort użytkownikom "mobilnym", strony tworzone są w taki sposób, aby były czytelne i przejrzyste zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i na telefonie czy tablecie. AMP ma zapewnić szybkie ładowanie strony oraz jak najlepsze dostosowywanie wyświetlanej treści użytkownikowi. Dzięki temu żaden odwiedzający nie napotka takich trudności jak niemożność kliknięcia jednej z zakładek w menu czy przewinięcia strony na sam dół jednym ruchem palca.

Google coraz bardziej naciska na to, aby strony internetowe były należycie wyświetlane na urządzeniach mobilnych. Witryny, które tego wymogu nie spełniają, muszą niestety liczyć się z tym, że będą pojawiały się niżej w wynikach wyszukiwania, jeżeli użytkownik będzie korzystał z urządzenia mobilnego. Jeśli więc chcemy zaistnieć w sieci, należy zadbać o to, aby nasza strona wyglądała estetycznie na wszystkich urządzeniach.

Oto zalety stosowania technologii AMP:

  • przyśpieszenie działania strony na urządzeniach mobilnych,
  • specjalne odznaczenie AMP w wynikach wyszukiwania Google,
  • wdrożenie standardu rozwijanego i wspieranego przez Google,
  • uzyskanie większego ruchu z urządzeń mobilnych.

Chciałbyś, aby ktoś stworzył dla Ciebie stronę internetową? Wejdź tu: https://smartbees.pl/uslugi/strony-internetowe.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+