Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniej, dobranej dla siebie technologii - przeczytaj ten poradnik. Zawiera on zwięzły opis wszystkich typów szczoteczek do zębów.
Szczoteczki manualne
Cechy: to najprostsze modele szczoteczek do higieny jamy ustnej. Mają długie, smukłe rączki, często z antypoślizgową powierzchnią. Mogą mieć różny kształt główki i włosia. Są do nabycia w wersji miękkiej, średnio-twardej, twardej i specjalistycznej. Na rynku można znaleźć wiele wersji tych szczoteczek, niektóre mają także gumę czyszczącą język.
Efektywność: mają zdolność do dokładnego oczyszczania zębów, nie usuną jednak płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, mogą także mieć problem z dalej umiejscowionymi zębami. W przypadku tych szczoteczek to, czy zęby zostaną prawidłowo oczyszczone, zależy od przyjętej techniki szczotkowania zębów. Jeżeli korzysta się z nich niewłaściwie, mogą uszkadzać szkliwo.
Szybkość ruchu główki: uzależniona od prędkości pracy rąk, zazwyczaj około 300 ruchów na minutę
Cena: od 1 do około 20 zł.
Przykładowe modele:
- szczoteczka do zębów Curaprox CS 3960
- szczoteczka Orab-B Pro-expert Premium Pro-Flex Med
Szczoteczki elektryczne
Cechy: to urządzenia zasilane bateriami bądź akumulatorem, które oczyszczają zęby samodzielnie, wykonując ruchy rotacyjne bądź rotacyjno-oscylacyjne. Często oferują różne tryby pracy, odpowiadające kolejno dbaniu o dziąsła, wybielaniu zębów lub ich polerowaniu. Wiele szczoteczek elektrycznych posiada mechanizm, który zabezpiecza przed zbyt mocnym dociskaniem ich do zębów, uniemożliwiając w ten sposób niszczenie szkliwa. Wbudowany czujnik czasu odmierza zalecany czas mycia zębów (dwie minuty).
Efektywność: nie należy stosować specjalnej techniki oczyszczania zębów, zazwyczaj osiąga się więc lepsze efekty w usuwaniu płytki nazębnej. Szczoteczki elektryczne nie oczyszczają przestrzeni międzyzębowych, ale niewielką główką można łatwo dotrzeć w inne trudno dostępne miejsca.
Szybkość ruchu główki: zazwyczaj to około 8 800 ruchów na minutę
Cena: od około 40 do nawet 700 zł
Przykładowe modele:
- Oral-B Vitality 3D White Luxe
- Oral-B Pro 2000
- WhiteWash Black Rotating Power PRT1000
Szczoteczki soniczne
Cechy: szczoteczki soniczne opierają się na działaniu fal ultradźwiękowych. Dzięki ich emitowaniu powstaje zjawisko tzw. kawitacji, które polega na powstaniu bąbelków powietrza w płynie. Umożliwia to emitowanie substancji aktywnych z pasty na odległość około 4mm od końca włosia główki. Szczoteczki soniczne zazwyczaj oferują kilka trybów pracy: wybielający, masujący dziąsła, czyszczący język. Większość z nich posiada wbudowany mechanizm, który zapobiega zbyt mocnemu dociskaniu główki urządzenia do zęba, oraz timer. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie denthelp.pl
Efektywność: szczoteczki soniczne usuwają do 100% więcej płytki nazębnej od szczoteczek manualnych. Dzięki zjawisku kawitacji usuwają płytkę nazębną także z przestrzeni międzyzębowych i okolic aparatów ortodontycznych.
Szybkość ruchu główki: urządzenie wykonuje od 30 000 do 96 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.
Cena: od 50 do 900 zł
Przykładowe modele:
- Smilesonic
- Philips Sonicare Easy Clean
- SEYSSO Professional
Szczoteczki ultradźwiękowe
Cechy: te urządzenia oferują najnowszą technologię mycia zębów. Ich działanie opiera się na emitowaniu fal dźwiękowych o częstotliwości około 1,5 miliona drgań na sekundę. Umożliwiają czyszczenie zębów bez konieczności mechanicznego poruszania szczoteczką - nie działają one na zasadzie mechanicznego ścierania, nie niszczą więc szkliwa i są zupełnie bezpieczne dla dziąseł. Zazwyczaj oferują kilka trybów pracy.
Efektywność: szczoteczki ultradźwiękowe umożliwiają oczyszczanie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, także tych znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych czy w porach zębów. Są idealne dla osób z kieszeniami dziąsłowymi oraz dla tych noszących aparaty ortodontyczne.
Szybkość ruchu główki: około 1 500 000 drgań na sekundę
Cena: 500-600 zł
Przykładowe modele:
- Megasonex Ultrasonic
- Emmi-dent