Programowanie od podstaw - od czego zacząć naukę?

Programowanie od podstaw - od czego zacząć naukę?

2017-11-06 / Tagi:

Programowanie jest jedną z tych branż, której przedstawiciele nie muszą się martwić o znalezienie pracy. Zanim napiszesz swoją własną pierwszą grę czy aplikację, musisz nauczyć się tworzenia programów - czyli techniki programowania.

W dzisiejszych czasach tworzenie programów jest o wiele łatwiejszym zadaniem niż kilkanaście lat temu. Na rynku jest mnóstwo materiałów i poradników ułatwiających programowanie. Nadal jednak wiele zależy od umiejętności oraz doświadczenia samego programisty, a ich nabycie jest kwestią długiej pracy i realizacji wielu projektów. Nagrodą za ten poniesiony trud jest możliwość stworzenia programu dla praktycznie każdego wymyślonego pomysłu. Dlatego warto przyjrzeć się, jak tworzone są programy.


Działaj krok za krokiem

Większość tworzonych przez programistów aplikacji przeznaczona jest do realizacji jednego, konkretnego zadania. Przykładowo Notatnik, który dostępny jest w systemie Windows, pozwala nam na edycję plików tekstowych, Windows Media Player - daje możliwość odtwarzania muzyki i filmów, a dzięki Paintowi tworzymy rysunki.

Możemy więc śmiało powiedzieć, że główną funkcją każdego z tych programów będzie kolejno: edycja plików tekstowych, odtwarzanie muzyki i filmów czy tworzenie rysunków. Główne funkcje dzielą się jeszcze na mniejsze, bardziej szczegółowe. Notatnik jest narzędziem, które potrafi otwierać, ale także i zapisywać pliki, daje możliwość ich drukowania i wyszukiwania w nich określonego fragmentu tekstu. Windows Media Player to nie tylko odtwarzanie plików muzycznych i wideo, ale także możliwość tworzenia playlist. Idąc dalej, możemy dotrzeć do następnych, coraz bardziej szczegółowych funkcji danego programu. Taki rozkład funkcji, jakie wykonuje dany program, zapisany jest w algorytmach. Algorytm to jednoznacznie określony sposób, w jaki program realizuje jakąś funkcję, czyli wskazuje aplikacji, co ma wykonać, gdy napotka taką, a nie inną sytuację. Dlatego tworzenie algorytmu jest jednym z pierwszych kroków każdego programisty.

Jak rozmawiamy z komputerem?

Omówione powyżej algorytmy z reguły opisywane są w języku zrozumiałym dla każdego człowieka. Język, jakim posługuje się komputer, jest inny, dlatego musimy się go nauczyć, aby zacząć tworzyć programy. Język programowania to forma zapisu instrukcji dla komputera i programów, pośrednia między językiem naturalnym a kodem maszynowym. Program napisany w języku programowania jest bardzo podobny do tworzonych algorytmów. Do stworzenia pliku EXE, czyli pliku, którym uruchamiamy nasze programy, niezbędny jest kompilator. Służy on do zamiany instrukcji języka programowania, czyli napisanego kodu źródłowego w kod maszynowy (binarny). Drugim etapem przy tworzeniu pliku EXE jest linkowanie, czyli łączenie wielu modułów kodu źródłowego i innych plików w jeden plik. W przypadku Windowsa jest to opisywany wcześniej plik EXE.

Programy pisane są w różnych językach programowania, stanowią formę komunikacji pomiędzy człowiekiem a komputerem. Są one poddawane procesom kompilacji i linkowania, które zamieniają kod źródłowy w kod maszynowy. W wyniku tych czynności powstaje gotowy plik, który służy do uruchomienia programu.


Wybierz język programowania

Jest wiele języków programowania, a ich liczba stale się zwiększa. Poniżej przedstawione zostaną najczęściej używane.

Visual Basic - to jeden z łatwiejszych języków do nauki. Jego główną zaletą jest to, że pozwala tworzyć programy w sposób wizualny. Okna konstruowane są z takich elementów jak przyciski czy pola tekstowe.

C++  - jest obecnie najpopularniejszym językiem do wielu zastosowań. Powstało do niego bardzo wiele kompilatorów pod różne systemy operacyjne. Posiada bardzo duże możliwości.

Java - jest językiem obiektowym, wysokopoziomowym. To jeden z najczęściej używanych języków do tworzenia aplikacji na strony internetowe, ale także do tworzenia oprogramowania czy gier. Składnia Javy jest bardzo podobna do składni języka C++ czy C, ale ma mniej niskopoziomowych funkcji. Java jest językiem ciągle rozwijanym i bardzo popularnym wśród firm oferujących pracę.

PHP- to język najczęściej stosowany do tworzenia skryptów, zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji. Język ten wykorzystywany jest przez wiele firm zajmujących się tworzeniem i edycją stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem.

Musisz  zdecydować, którego języka programowania będziesz się uczył w pierwszej kolejności. Warto przy tym wziąć pod uwagę, czy na programistów posługujących się określonym językiem jest na rynku duże zapotrzebowanie.

 

Kursy programowania

Nauka programowania nie jest łatwym zadaniem. W tej dziedzinie im więcej programujesz, tym większą posiadasz wiedzę i umiejętność szybkiego pisania kodu źródłowego. Na pewno miałeś styczność z nauką programowania w szkole czy na studiach, jednak tam z reguły naucza się kilku języków, nie skupiając się na każdym z nich szczegółowo.

Może powinieneś skorzystać z oferty szkół IT, zajmujących się tylko programowaniem? Dzięki takim szkołom powinieneś szybko i sprawnie opanować programowanie w wybranym przez ciebie języku i stać się prawdziwym ekspertem w kilka miesięcy.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Zobacz też

Komentarze