Sprzęt, który pozwoli ci uchwycić najpiękniejsze chwile wakacji

Sprzęt, który pozwoli ci uchwycić najpiękniejsze chwile wakacji

2017-11-07 / Tagi:

Wybór sprzętu fotograficznego na wakacje to bardzo indywidualna sprawa. W zależności od potrzeb i budżetu idealną opcją może się okazać zarówno najprostszy aparat kompaktowy, jak i najnowszy model bezlusterkowca. Można jednak pokusić się o kilka uniwersalnych porad.

Wakacyjne wyprawy niemal zawsze wiążą się z tyleż malowniczymi, co długimi i niejednokrotnie męczącymi trasami wędrówek. Zabieranie toreb wypchanych ciężkim sprzętem fotograficznym to prawie nigdy nie jest dobry pomysł. Aparat, który zabieramy na wycieczkę, powinien być nieduży i lekki. Dzięki temu jest nie tylko wygodniejszy, ale i bardziej dyskretny. Robiąc zdjęcia otoczeniu, nie przyciągniemy zanadto uwagi osób, które znajdą się w kadrze, fotografia będzie więc wyglądać naturalnie.

Na szczęście minęły już czasy, gdzie dobre jakościowo zdjęcia można było uzyskać jedynie pracując na ciężkich i skomplikowanych lustrzankach. Aktualnie triumfy święcą bezlusterkowce – cyfrowe aparaty, w których zrezygnowano z optycznego układu wizjera z lustrem, matówką i pryzmatem pentagonowym. Bezlusterkowce są małe, poręczne, a jakością zdjęć w niczym nie ustępują lustrzankom. Aparaty tego typu można kupić już za około 1500 zł. Oczywiście im bardziej zaawansowany model, tym cena wyższa. Taki zakup to dobra inwestycja dla fotografów amatorów, którym zależy na zapierających dech zdjęciach z podróży. Profesjonaliści również bez obaw mogą zaopatrzyć się w bezlusterkowce. Magazyn National Geographic poleca je jako najlepsze aktualnie aparaty podróżnicze właśnie ze względy na ich niewielkie gabaryty.

Jeśli chodzi o inne kryteria, którymi dobrze kierować się przy wyborze sprzętu na wakacje, warto wziąć pod uwagę jego wytrzymałość. Planując, przykładowo, wyprawę do Meksyku w czasie pory deszczowej, warto upewnić się, że aparat wytrzyma zawilgocenie. Sprzęt można wypróbować na przykład podczas jednej z wypraw organizowanych przez Biuro Turystyki LogosTour: https://logostour.pl/kraje/meksyk. Istnieją specjalne aparaty wodoodporne, które można zanurzyć nawet na głębokość 10 metrów, ale jeśli nie planujemy takich ekstrawagancji, wystarczy upewnić się, że sprzęt jest uszczelniany.

Jadąc na wakacje, zwłaszcza, gdy chcemy zwiedzać dalekie, egzotyczne miejsca, zechcemy zapewne uwiecznić nie tylko najważniejsze zabytki, ale też życie codzienne w miastach i na wsiach. W kraju tak barwnym i żywym, jak choćby nasz przykładowy Meksyk, wakacje upłyną nam w dużej mierze na podziwianiu mieszkańców – ich strojów, zajęć, codziennych aktywności. By fotografie oddały dobrze magię i niepowtarzalny klimat tych chwil, powinny być wykonane szybko, w naturalny sposób chwytać postacie w ruchu. Pomaga w tym dobry stabilizator obrazu, szybki autofocus i zoom optyczny, bo przecież nie do każdego będziemy mogli podejść na tyle blisko, by wykonać wymarzoną fotografię. W miejscach i sytuacjach, w których panuje ciągły ruch, dobrze sprawdza się też opcja zdjęć seryjnych – z kilku zdjęć, zrobionych szybko jedno po drugim, na pewno wybierzemy to właściwe.

W dzisiejszych czasach pamiątkowe zdjęcia i filmy z podróży można wykonać nawet telefonem, jednak szczególne chwile zasługują na to, by je w szczególny sposób uwiecznić. Zakup dobrego aparatu może być inwestycją na lata i okazją, by do pasji podróżowania dołączyć kolejną – fotografię.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Zobacz też

Komentarze