Naprawa komputera - za ile i czy warto?

Naprawa komputera - za ile i czy warto?

2018-01-12 / Tagi:

Komputer jest nieodzownym narzędziem współczesnego człowieka. Wykorzystujemy go w pracy, gwarantuje nam rozrywkę i potrafi skutecznie zagospodarować czas. Co się stanie w przypadku jego awarii? Czy należy udać się do sklepu po nowy sprzęt? Ile kosztuje naprawa i czy się opłaca?

Komputery stacjonarne, laptopy i smartfony to urządzenia, które zdominowały nasze środowisko. A to dopiero początek ery cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Komputer przenośny towarzyszy nam na każdym kroku - w pracy, w szkole, w życiu codziennym do zabawy i zapewnienia rozrywki. Jak ważne są to dla nas urządzenia, przekonują się o tym użytkownicy, którzy spotkali się z ich awarią i uszkodzeniem w najmniej odpowiednim momencie. 

 

Typowe usterki laptopów i komputerów stacjonarnych

O tym, czy warto udać się z urządzeniem do renomowanego serwisu, decyduje powstała usterka oraz wiele innych czynników. Do podstawowych uszkodzeń, które nie zakłócają dalszego funkcjonowania sprzętu, należą między innymi: brak ładowania, zalanie, uszkodzenie wyświetlacza, upadek z wysokości, awarie zasilacza, uszkodzenie pamięci RAM, karty graficznej, dysku twardego, procesora, płyty głównej, przegrzewanie się czy błędy systemu operacyjnego. Oczywiście problemów można wymienić znacznie więcej. 

 

Serwis komputerowy czy sklep?

Dobre pytanie. Czy opłaca się skorzystać z serwisu komputerowego na terenie naszego miasta? Przykładowo w Warszawie funkcjonuje mnóstwo tego typu placówek z bardzo zróżnicowaną ofertą. Dobry serwis koputerów i laptopów musi gwarantować wysoką jakość usług, która w obecnych czasach jest najbardziej ceniona. Co przemawia za dobrym usługodawcą? Przede wszystkim:

  • sprzęt zastępczy na czas naprawy,
  • gwarancję po-serwisową,
  • dojazd do klienta,
  • naprawę na miejscu,
  • szybką diagnozę i wycenę.

Analizując powyższe czynniki, można się zastanawiać, czy skorzystanie z naprawy w renomowanym serwisie pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko środki finansowe, ale i czas. Usługodawca odbierze od nas sprzęt, dokona analizy i naprawi go. Do tego oczyści system operacyjny ze zbędnych elementów i sprawdzi poprawność jego działania - same plusy. Odpowiedź chyba jest prosta - nowy sprzęt jest potrzebny, gdy obecny nie nadaje się do naprawy lub jest tak przestarzały, że nie spełnia naszych oczekiwań.

 

Koszty zakupu a koszty naprawy

Zastanówmy się, ile kosztuje w sklepie najtańszy nowy laptop. Na pewno na taką inwestycję trzeba przeznaczyć od 1000 zł wzwyż - i to polując na superpromocje w marketach (normalne ceny to około 1300-1500 zł). Ale za takie pieniądze jedyne, co uda nam się zakupić, to laptop o ubogich parametrach technicznych, wykonany z niskiej jakości materiałów, bardzo często bez systemu operacyjnego. Dobry, wydajny i funkcjonalny laptop kosztuje od 2000 zł wzwyż. Natomiast koszt naprawy naszego laptopa lub komputera w serwisie będzie zdecydowanie mniejszy. Z doświadczenia wiemy, że najdroższe naprawy dotyczą najczęściej wymiany układów BGA kart graficznych w laptopach, a w naprawdę skrajnych przypadkach wymiany płyty głównej na nową. Ale nawet naprawa tego typu usterek jest tańsza niż nowe urządzenia.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Zobacz też

Komentarze