Outsourcing IT: jakie korzyści przynosi i dlaczego się opłaca?

Outsourcing IT: jakie korzyści przynosi i dlaczego się opłaca?

2018-02-27 / Tagi:

Zarządzając dobrze prosperującą firmą, należy mieć na uwadze wiele różnych aspektów, m. in. zachowanie jak największej wygody oraz oszczędności czasu i funduszy. Rozwiązaniem, które może w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia wydajności firmy, jest niewątpliwie outsourcing IT.

Czym jest IT outsourcing?

To nic innego jak usprawnienie niektórych aspektów działalności firmy, zwłaszcza w zakresie technologii informacyjnej, w oparciu o usługi świadczone przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną. Outsourcing IT polega więc przede wszystkim na powierzaniu kompleksowych zadań informatycznych specjalistom. Dzięki temu przedsiębiorstwo gospodarcze może w pełni skupić się na realizowaniu konkretnych zadań biznesowych bez konieczności samodzielnego obmyślania szczegółowego planu, związanego między innymi z działaniem: urządzeń komputerowych, niezbędnych programów i aplikacji, a także poszczególnych witryn internetowych. Wiąże się to, naturalnie, z wcześniej wspomnianym podwyższeniem efektywności danej firmy.

 

Metody korzystania z usług

Outsourcing IT można realizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zlecanie firmom zewnętrznym pełnego zakresu obowiązków w zarządzaniu systemami informatycznymi przedsiębiorstwa. Częściowy outsourcing polega zaś na wyborze wyłącznie kilku aspektów firmowej działalności opartej na technologii informacyjnej, które mają podlegać specjaliście w ramach świadczonych przez niego usług informatycznych. I choć obydwie propozycje wydają się być ok, to jednak korzystanie z usług outsourcingu it w całości zapewnia efektywniejsze i sprawniejsze uzyskanie satysfakcjonujących efektów w znacznie krótszym czasie.

Podstawowe zadania firm świadczących usługi outsourcingowe IT

Opieka informatyczna firm obejmuje szereg kompleksowych usług. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • dobór odpowiedniego oprogramowania,
  • archiwizację danych i tworzenie kopii zapasowych,
  • instalacje stacji roboczych,
  • zarządzanie urządzeniami sieciowymi,
  • ochronę przed wirusami i naprawianie ewentualnych szkód przez nie dokonanych,
  • naprawę sprzętu i rozwiązywanie problemów dotyczących rozmaitych nieprawidłowości, a także instalację nowego sprzętu w firmie.

Profesjonalne firmy outsourcingowe oferują ponadto przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu. Są również odpowiedzialne za modernizację i rozbudowywanie sieci komputerowej. Do głównych zadań administratorów IT należą więc: zabezpieczanie danych, zarządzanie dostępem do nich oraz rozwiązywanie wszelkich problemów z systemem. Administracja IT, oprócz nadzorowania pracy systemu i rozwiązywania problemów, skupia się również na zarządzaniu kontami oraz uprawnieniami pracowników firmy. Po każdej operacji sporządzana jest stosowna dokumentacja z zapisem zmian wprowadzanych do danego systemu.

 

Czy to się opłaca?

Opieka informatyczna może przynieść firmie mnóstwo korzyści. Do podstawowych zalet należy przede wszystkim wygoda. Przedsiębiorstwa, które korzystają z usług specjalistów w dziedzinie branży informatycznej, mogą mieć pewność, że posiadają oni doświadczenie w zarządzaniu systemami firmowymi na wysokim poziomie. Ich obowiązki dotyczą bowiem wyłącznie zagadnień związanych z usługami IT. Co więcej, można w ten sposób również znacząco wpłynąć na poprawę wydajności firmy oraz zmniejszenie tym samym kosztów utrzymania działu IT. Za wymianę sprzętu lub jego konserwację odpowiedzialna będzie bowiem firma świadcząca usługi IT. Poza tym, dzięki precyzyjnemu podziałowi obowiązków między pracowników działu a przedstawicieli firmy outsourcingowej, już na początku współpracy można łatwo uniknąć nieporozumień.

Dla jakich firm przeznaczone są te usługi?

IT outsourcing może sprawdzić się zarówno w przypadku małych, średnich, jak i większych przedsiębiorstw i instytucji. Firmy, które cechują bardziej złożone struktury organizacyjne, są niejako zmuszone do usprawniania swojej działalności we wszelkim zakresie. Firmy małe lub średnie, charakteryzujące się zwykle skromnymi zasobami, muszą zaś sprostać wymaganiom rynku, starając się dotrzeć do jak największej liczby klientów. Korzystanie z usług outsourcingowych może stanowić więc dla nich nieodzowną pomoc.

 

Nowoczesne rozwiązania, mające na celu usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa, obniżenie kosztów oraz utrzymanie niższego poziomu zatrudnienia przy zachowaniu tylko doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego personelu zapewniają 100% korzyści, które pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Outsourcing IT jest rozwiązaniem nowoczesnym i skutecznym, dlatego warto inwestować w to, co najlepsze i przydatne dla firmy!

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+

Zobacz też