Crowdfunding jako forma finansowania sztuki

Crowdfunding jako forma finansowania sztuki

2019-04-08 / Tagi:

Gdyby artyści mogli liczyć jedynie na pomoc finansową ze strony państwa przy realizacji swoich przedsięwzięć, rynek sztuki miałby się nie najlepiej. Na szczęście są inne źródła finansowania, takie jak właśnie crowdfunding.

Powstanie internetu zrewolucjonizowało nie tylko międzyludzką komunikację, ale też wiele innych sfer życia. Globalna sieć w krótkim czasie od swoich narodzin ujawniła duży potencjał edukacyjny i rozrywkowy, wpłynęła na rozwój nowych form wypowiedzi w różnych dziedzinach sztuki, utorowała drogę projektom, które bez niej by nie zaistniały. Media społecznościowe sprzyjają integracji i tworzeniu się wspólnot skupionych dookoła określonych wartości i przedsięwzięć. Również artystycznych. Powstały nawet portale, które umożliwiają adeptom sztuki gromadzenie środków płynących z darowizn na realizację swoich projektów. Przyjrzyjmy się bliżej tej formie finansowania.

 

Czym jest crowdfunding?

Pozyskiwanie środków finansowych do realizacji określonego projektu za pośrednictwem social mediów nazywa się crowdfundingiem. Przy czym nie szuka się tutaj inwestorów z dużym kapitałem do wykorzystania, lecz raczej entuzjastów zaproponowanego przez autora pomysłu. A ci mogą mieć mniej lub bardziej zasobne portfele. Tak czy owak, dzięki uzyskaniu dużej liczby wpłat autor projektu może go zrealizować. W ten sposób finansuje się wydanie tomików poetyckich, komiksów, książek kolekcjonerskich, happeningów, instalacji artystycznych, a także wielu innych przedsięwzięć.

 

Dlaczego crowdfunding jest tak atrakcyjny?

Dlatego że nie wymaga żadnych formalności ani wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego. Wystarczy wejść na jeden z portali crowdfundingowych, założyć konto, opisać na swoim profilu pomysł, który chciałoby się zrealizować – i już. Warto przy tym zadbać o efektowną autoprezentację, która jest kluczem do sukcesu w przypadku tego typu finansowania.

 

Jakie inicjatywy można sfinansować w ten sposób?

Najprzeróżniejsze. W Wielkiej Brytanii na przykład z dużym odzewem w mediach spotkała się inicjatywa związana z budową muzeum W. H. Robinsona, utalentowanego ilustratora epoki wiktoriańskiej. U nas w Polsce wprawdzie tak spektakularnych projektów realizowanych w ten sposób nie było, ale za to codziennie na polskich portalach crowdfundingowych przybywa pomysłów i użytkowników gotowych wesprzeć najbardziej interesujące propozycje. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na strony takie jak polakpotrafi.pl, wspieramkulture.pl czy wspieram.to. Znajdziecie tam projekty związane z literaturą, malarstwem, muzyką, komiksem, rzeźbą, a nawet architekturą.

 

Crowdfunding to odpowiedź nowych czasów na potrzebę finansowania wartościowych projektów artystycznych, które nie miałyby szansy na realizację bez wsparcia internautów. Pozostaje się cieszyć, że artyści mogą korzystać z takich udogodnień i rozwijać się twórczo dzięki nim.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+