Czytniki ekranu: internet dla niewidomych

Czytniki ekranu: internet dla niewidomych

2019-04-08 / Tagi:

Czy osoby niewidome mogą korzystać z komputera? Jak najbardziej – dzięki czytnikom ekranu.

Umożliwienie osobom niewidomym korzystania z komputera było tylko kwestią czasu. Obecnie dzięki specjalnym aplikacjom, które nazywa się czytnikami ekranu, mogą one bez problemu wydawać komputerowi polecenia, przeglądać strony internetowe i korzystać z wielu innych funkcji. Nauka obsługi takich aplikacji nie przysparza większych trudności.

 

Jak działają czytniki ekranu?

Działanie czytnika ekranu polega na zinterpretowaniu informacji wysyłanej przez procesor do urządzenia wyjścia (którym domyślnie jest monitor), a następnie przekazaniu jej użytkownikowi w innej formie (na przykład akustycznie). Jeśli informacja ma zostać przedstawiona za pośrednictwem dźwięku, wysyłana jest do słuchawek lub głośników, w zależności od wybranej opcji. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem, choć wcale nie gorszym, jest przekierowanie informacji do brajlowskiego monitora, który nie tylko umożliwia jej odbiór, ale również wydawanie komputerowi poleceń (stanowi więc substytut myszy i klawiatury).

 

Dla kogo przeznaczone są czytniki ekranu?

Przede wszystkim dla osób niewidomych, ale nie tylko. Również ci użytkownicy, którym czytanie lub nauka sprawia trudność, mogą z powodzeniem korzystać z tego typu aplikacji.

 

Które czytniki cieszą się największą popularnością?

Wśród dostępnych na rynku czytników ekranu największym powodzeniem cieszą się te, które są integralną częścią podstawowego oprogramowania danego urządzenia. Za przykład niech posłuży nam VoiceOver – program wbudowany w OSX i iOS. Popularne są też wtyczki do przeglądarek: ChromeVox oraz FireVox. Część czytników stanowi osobne oprogramowanie. Niektóre z nich można pobrać za darmo z sieci, za inne trzeba zapłacić. Takie programy jak JAWS, Zoom Text czy Window Eyes wyróżniają się na tle innych płatnych aplikacji tego typu. Darmowe czytniki na ogół nie mają tylu funkcji co produkty komercyjne, ale osobom bez wygórowanych wymagań powinny odpowiadać.

 

Dzięki czytnikom ekranu osoby niewidome mogą samodzielnie korzystać z zasobów internetu, bez niczyjej pomocy. Daje to większą niezależność. Są to programy łatwe w obsłudze, dające możliwość przeglądania stron internetowych na różne sposoby, w zależności od preferencji i potrzeb. Warto dać im szansę.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+