Zabezpiecz laptopa przed kradzieżą!

Zabezpiecz laptopa przed kradzieżą!

2019-04-08 / Tagi:

Wystarczy chwila nieuwagi w zatłoczonym miejscu publicznym, byśmy padli ofiarą kradzieży. Najłatwiej ukraść note- i ultrabooki, ale i większe laptopy nie stanowią wyzwania dla złodziei.

Dlatego warto pomyśleć zawczasu o tej przykrej ewentualności i się zabezpieczyć. Zwłaszcza jeśli często używamy komputera w miejscach sprzyjających kradzieży: w kawiarniach, restauracjach, na uczelni, w pubie itd. Jeśli tego nie zrobimy, mamy nikłą szansę na odzyskanie sprzętu w przypadku jego utraty. Jest kilka sposobów, dzięki którym można zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą. Poniżej zdradzamy najskuteczniejsze z nich.

 

Linki zabezpieczające

Przede wszystkim warto zainwestować w specjalne linki zabezpieczające. Najtańsze kosztują zaledwie kilkanaście złotych. To opcja dobra dla osób, które często używają komputera w miejscach zatłoczonych, gdzie bardzo łatwo o kradzież. Im wyższa cena, tym bardziej wytrzymałe linki. Niektóre mają nawet wbudowany alarm, który uruchamia się przy próbie przemieszczenia sprzętu w inne miejsce. Ale nawet jeśli kupisz najtańsze z możliwych, i tak będzie to wystarczający straszak dla wszystkich potencjalnych złodziei.

 

Zabezpieczenia w softwarze

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą zabezpieczyć swój sprzęt również w inny sposób. Dzięki funkcji Znajdź moje urządzenie można sprawdzić ostatnią lokalizację, w której laptop był włączony. Aby jednak skorzystać z tej funkcji, należy być posiadaczem konta Microsoft. W przeciwnym razie niewiele zdziałamy. W razie kradzieży wystarczy zalogować się z innego urządzenia na swoje konto i sprawdzić, gdzie ostatnio znajdował się skradziony laptop. W ten sposób łatwo można namierzyć złodzieja, a szansa na odzyskanie sprzętu jest nieporównanie większa niż w przypadku, gdybyśmy żadnych zabezpieczeń nie mieli.

 

Prey – profesjonalny program do namierzania

Ale nie tylko użytkownicy systemu Windows 10 cieszą się przywilejem softwarowych zabezpieczeń. Osoby korzystające z innych systemów operacyjnych mogą posłużyć się aplikacją Prey, która umożliwia zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą. Wystarczy zainstalować program i zarejestrować się na serwerze. Po zalogowaniu w panelu zobaczymy wszystkie komputery dodane do serwera. Gdyby jeden z nich zaginął, można go znaleźć dzięki temu właśnie narzędziu.

 

Korzystając z opisanych powyżej zabezpieczeń, masz większą szansę na odzyskanie sprzętu w przypadku kradzieży. By do niej nie dopuścić, używaj linek zabezpieczających i nade wszystko pamiętaj o tym, by nie zostawiać komputera bez nadzoru w miejscach publicznych.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+