Jakim sprzętem nagrywać filmy?

Jakim sprzętem nagrywać filmy?

2019-04-08 / Tagi:

W życiu każdej rodziny jest wiele chwil, które warto uwiecznić na zdjęciach i filmach. Standardowe kamery zamontowane w smartfonach mogą nie wystarczać, jeśli komuś zależy na doskonałej jakości obrazu i dźwięku.

Obecnie dzięki powszechności urządzeń mobilnych filmowanie i fotografowanie jest bardzo łatwe. Smartfony, zwłaszcza te droższe, wyposażone są wprawdzie w kamery wysokiej jakości, ale nie jest to jakość, która zadowoliłaby każdego. Jeśli dużo filmujesz i zależy Ci na tym, by Twoje nagrania były jak najbardziej żywe, dobrze by było, gdybyś zainwestował w sprzęt przeznaczony wyłącznie do tego celu.

 

Dlaczego warto kupić osobną kamerę?

Jak już wspomnieliśmy, jakość kamer w smartfonach nie reprezentuje najwyższych osiągnięć technologii w tym zakresie. Ale nie tylko dlatego warto wystarać się o porządną kamerę. Również słabe światło w smartfonach wywiera niezaprzeczalny wpływ na jakość nagrań. Tak naprawdę filmowanie czegokolwiek telefonem ma sens tylko przy dobrym oświetleniu. Jeśli pogoda nie dopisuje, a w pomieszczeniu, które chcielibyśmy sfilmować, nie ma wystarczająco dużo światła, na nagraniu nic nie zobaczymy.

Do tego dochodzi jeszcze ograniczona pojemność pamięci: najlepsze smartfony mają ok. 16 GB, a przecież znaczna część z tego zarezerwowana jest dla różnego rodzaju aplikacji, zdjęć, filmów, muzyki... Na nagrania video zostaje niewiele miejsca.

 

Co brać pod uwagę przy wyborze kamery?

  • Przede wszystkim rozdzielczość. Absolutnym standardem obecnie jest full HD 1920x1080 – już raczej nikt nie produkuje kamer z niższą rozdzielczością. Dla osób o nieco zasobniejszym portfelu polecić możemy sprzęt z rozdzielczością 4K, który umożliwia nagrywanie filmów najbardziej zbliżonych do rzeczywistości.
  • Warto również uwzględnić oświetlenie. Powinno być na tyle dobre, by można było sfilmować na przykład solenizanta zdmuchującego świeczki w ciemnym pokoju.
  • Niezwykle istotnym elementem jest także możliwość stabilizacji obrazu. Bez niej nagrania będą poszarpane i pełne przypadkowych drgań, które mogą zepsuć przyjemność z oglądania.
  • Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których chcielibyśmy jak najszybciej coś nagrać. W smartfonie trzeba najpierw odblokować ekran, a później kilkoma kliknięciami dostać się do aplikacji umożliwiającej nagrywanie. W dobrej jakości kamerach możliwe jest włączenie nagrywania po naciśnięciu jednego przycisku. To przydatna funkcja.

 

Zdawałoby się, że zakup kamery w dobie smartfonów nie ma większego sensu. W końcu i telefonem możemy nagrać wiele rzeczy – i to w niezłej jakości. Jak się jednak okazuje, różnica między nagraniem ze smartfona a takim, które powstało przy użyciu osobnej kamery, jest większa, niż można by przypuszczać. Dlatego właśnie warto zainwestować w osobny sprzęt do nagrywania.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+