Roboty sprzątające

Roboty sprzątające

2019-05-31 / Tagi:

Roboty sprzątające w naszym kraju nie są jeszcze na tyle popularne, by stanowiły nieodłączną część domowego sprzętu AGD. Jednak coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Czy to się opłaca?

Roboty sprzątające nie są wcale droższe niż odkurzacze ze średniej półki cenowej. Za bardziej zaawansowane modele trzeba oczywiście zapłacić nieco więcej. Jeśli jednak szukasz produktu o standardowych zastosowaniach i przeciętnym designie, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem robota odpowiadającego Twoim oczekiwaniom. Ale czy warto inwestować pieniądze w takie urządzenie?

 

Funkcje robota sprzątającego

Robota sprzątającego nie należy traktować jako substytutu tradycyjnego odkurzacza. Mimo że urządzenie to jest wyposażone w czujniki, które umożliwiają mu poruszanie się po mieszkaniu w taki sposób, aby wchłonąć możliwie jak najwięcej zanieczyszczeń, to jednak nie może ono zastąpić gruntownego sprzątania. Pomaga jednak utrzymać mieszkanie w czystości. Robota wystarczy odpowiednio zaprogramować, by włączał się sam w wybrane dni o określonej godzinie. Bardziej zaawansowane modele potrafią wracać do swojej „bazy”, mają wskaźnik sygnalizujący zapełnienie pojemnika na brud oraz udoskonalone systemy szczotek. Można nimi sterować przy użyciu telefonu. Są to jednak produkty z wyższej półki cenowej.

 

Standardowe roboty sprzątające

Standardowe roboty radzą sobie bardzo dobrze z brudem na dywanach, kafelkach, parkietach oraz panelach. Posuwają się też płynnie wzdłuż ścian, a po napotkaniu przeszkody odbijają się od niej i albo ją okrążają, albo ruszają w innym kierunku. Bateria w standardowych modelach wystarcza na ok. 2-3 h – to wystarczająco długo, by urządzenie mogło sprzątnąć mieszkanie. Niektóre modele zostały wyposażone przez producentów w czujniki pozwalające omijać określone miejsca.

 

O czym warto pamiętać?

Zanim włączysz robota sprzątającego, podwiń najpierw zasłony okienne i wyjmij wszystkie ładowarki z gniazdek, by nie utrudniać urządzeniu zadania. Nowsze modele wyposażono wprawdzie w system Anti-Tangle, dzięki któremu roboty nie wchłaniają zasłon ani napotkanych przewodów, ale lepiej usunąć je z drogi.

 

Roboty sprzątające są warte swojej ceny, pozwalają zaoszczędzić wiele czasu. Nie mogą być konkurencją dla odkurzaczy, ale z całą pewnością pomogą Ci utrzymać mieszkanie w czystości. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+