Jak chronić swoją prywatność?

Jak chronić swoją prywatność?

2019-05-31 / Tagi:

Dzielisz z kimś komputer? Dobrze byłoby mieć w nim swoją własną, prywatną przestrzeń, do której nikt poza Tobą nie miałby dostępu. Jak stworzyć takie miejsce na dysku?

Nie wszystkie rodziny stać na luksus zakupu komputera dla każdego domownika. W wielu domach jest tylko jeden komputer – czy w takich warunkach można zabezpieczyć swoją prywatność? Co jeśli któryś z użytkowników skasuje niechcący ważne pliki? Jest na to sposób. Wystarczy porozdzielać loginy, umożliwić każdemu użytkownikowi poufne połączenie z internetem oraz stworzyć zaszyfrowany folder na ważne pliki.

 

Chroń swoją prywatność

W przypadku, gdy z jednego komputera korzysta kilka osób, warto zabezpieczyć swoje dane, pocztę e-mail oraz konta w serwisach społecznościowych. Jeśli ze sprzętu korzystają dorośli i dzieci, dobrze byłoby też uniemożliwić pociechom dostęp do gier dla dorosłych oraz innych cyfrowych materiałów nieodpowiednich dla młodszego odbiorcy. Dzięki specjalnym ustawieniom można też ograniczyć dostęp do niektórych witryn internetowych, a także plików znajdujących się w chmurze. Aby zabezpieczyć w ten sposób swoją prywatność, nie trzeba poświęcać konfiguracji zbyt wiele czasu. A efekt będzie zbliżony do tego, jaki daje zaszyfrowanie dysku w laptopie.

 

Jak skonfigurować komputer w Windows 10?

Najpierw należy utworzyć dla każdego użytkownika osobne konto zabezpieczone hasłem. Od tej pory do wszystkiego, co zostanie zapisane w katalogu domowym, będzie miał dostęp jedynie właściciel konta oraz administrator. Rozwiązanie to umożliwia personalizację ustawień we wszystkich programach (dotyczy to również przeglądarki internetowej, co oznacza, że poszczególni użytkownicy nie będą mogli podglądać swojej aktywności online).

Jeśli z komputera korzystają dzieci, powyższe rozwiązanie można zastąpić utworzeniem kont Microsoft dla każdego użytkownika. Tylko w ten sposób skorzystasz z dostępnej w systemie funkcji kontroli rodzicielskiej. Wystarczy, że klikniesz w Ustawienia, a następnie wybierzesz kolejno opcje: Konta oraz Rodzina i inne osoby.

 

Powyższe rozwiązania stanowią absolutne minimum, jeśli chodzi o ochronę prywatności. Bardziej zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń wymagają więcej zachodu. Nie są jednak potrzebne w warunkach domowych.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+