Kamera w smartfonie: zwróć uwagę na parametry

Kamera w smartfonie: zwróć uwagę na parametry

2019-05-31 / Tagi:

Kamery w smartfonach z roku na rok są coraz doskonalsze. Producenci wyposażają je w funkcje, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla klasycznych, profesjonalnych aparatów. Warto wiedzieć, jak korzystać z tych urządzeń, by uzyskać optymalny efekt.

Planujesz urlop w górach? A może spędzisz tegoroczne wakacje nad morzem? Niezależnie od tego, dokąd się wybierzesz, potrzebny Ci będzie aparat fotograficzny, by uwiecznić na zdjęciach wrażenia z podróży. Po co jednak inwestować pieniądze w drogi, osobny sprzęt, skoro dziś każdy ma kamerę w telefonie? Jest oczywiste, że wybierzesz raczej smartfona. Poniżej opisujemy najważniejsze parametry, które warto wziąć pod uwagę, nim zdecydujesz się na konkretny model.

 

Matryca

Elementem, na który szczególnie zwracamy uwagę przy zakupie smartfona, jest rozdzielczość matrycy. To ona odpowiada za ostrość wykonywanych zdjęć. Rozdzielczość standardowych kamer oscyluje obecnie między 12 a 20 Mpix. Powinno się też jednak uwzględniać fizyczne rozmiary matrycy oraz wielkość pojedynczego piksela. Ten pierwszy parametr podaje się w postaci różnych wartości (co bywa kłopotliwe przy porównywaniu poszczególnych ofert), np. 1/1,7 cala. Mała liczba w mianowniku oznacza dużą matrycę. Najbardziej prestiżowe smartfony posiadają kamery z matrycami o wymiarach 1/2,3 cala. Rozmiar pojedynczego piksela również może osiągać różną wartość, w lepszych modelach jest to przedział od 1 do 2 mm. Większe piksele ułatwiają rejestrowanie światła, dzięki czemu zdjęcia zyskują na ostrości.

 

Obiektyw

Co do układu optycznego, zwróć przy zakupie uwagę na parametr dotyczący przesłony oraz szerokości pola widzenia (nazywanej również długością ogniskowej). Im mniejsza przesłona, tym więcej światła zarejestruje obiektyw. W praktyce oznacza to łatwiejszą obsługę aparatu i mniejszą liczbę rozmazanych zdjęć. Smartfony z górnej półki cenowej wyposażone są w obiektywy z przesłoną f/1,7. Szerokość pola widzenia, jak sama nazwa wskazuje, określa rozmiary kadru. Mniejsza szerokość oznacza szerszy kadr. Ogniskowe w najnowszych telefonach wahają się w przedziale od 20 do 30 mm.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci choć trochę odnaleźć się w skomplikowanych z pozoru specyfikacjach, jakimi opatrywane są oferty telefonów w serwisach internetowych. Warto wiedzieć, co znaczą konkretne parametry, by móc dokonać przemyślanego i satysfakcjonującego wyboru.

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+