Alternatywa dla iOS i Androida?

Alternatywa dla iOS i Androida?

2019-05-31 / Tagi:

Na rynku urządzeń mobilnych nie mamy zbyt wielu systemów operacyjnych do wyboru. Prym wiodą Android i iOS. Czy jest jakaś alternatywa?

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat wiele przedsiębiorstw działających w branży informatycznej usiłowało tworzyć systemy operacyjne, które mogłyby konkurować z Androidem i iOS. Dawniej dość dużym powodzeniem cieszył się Windows Mobile oraz Symbian, pewną popularność zdobył też BlackBerry. Wśród liczących się niegdyś graczy wypadałoby jeszcze wymienić Bada OS oraz Maemo. Tak się jednak złożyło, że wszystkie te systemy pozostały daleko w tyle za prominentnym Androidem.

 

Co mówią statystyki?

Z Androida korzysta dziś 85% użytkowników urządzeń mobilnych, z iOS jedynie 14,7%. Prace Microsoftu nad Windowsem 10 Mobile, stworzonym z myślą o podbiciu rynku telefonii komórkowej, zostały zawieszone z powodu nikłego zainteresowania użytkowników. Ten masowy odwrót od Windowsa nastąpił nie bez ważkich przyczyn. Microsoft adresował swoje produkty jedynie do tych użytkowników, którzy korzystali z określonych starych podzespołów; nie wykazywał najmniejszej inicjatywy w pozyskiwaniu programistów, którzy tworzyliby aplikacje na Windows Phone; uniemożliwiał użytkownikom niektórych modeli aktualizację systemu. Na wizerunku firmy zaciążyły również spory z serwisem YouTube. Wszystkie te czynniki wzięte razem położyły się cieniem na systemie Microsoftu.

 

Dlaczego innym się nie powiodło?

Mimo że Windows Mobile nie odniósł zbyt dużego sukcesu na świecie, to jednak w naszym kraju był dość powszechnie używany. Niemały potencjał miał też Symbian firmy Nokia. Błędem tych potentatów było pomijanie odbiorców niebiznesowych w swojej ofercie. Początkowo smartfony były bowiem produkowane z myślą o przedsiębiorcach i biznesmenach, miały służyć przede wszystkim do pracy. Dopiero Apple, wypuszczając w obieg iPhone'y, wypełnił rynkową lukę. Jego śladem poszedł Google, twórca Androida. Dziś są to najbardziej znane systemy operacyjne na świecie.

 

Kluczem do sukcesu jest więc produkcja uniwersalnych urządzeń mobilnych, które nie byłyby przeznaczone jedynie dla określonej grupy odbiorców. Uwzględnienie tego właśnie czynnika zaważyło na sukcesie komercyjnym Androida oraz iOS. Niewykluczone, że przyszłość nas jeszcze zaskoczy jakimś nowym systemem operacyjnym, który odsunie w cień produkty Apple i Google. Nie byłoby to łatwe, ale kto wie...

 

Udostępnij ten artykuł: Facebook     Twitter     Google+